przykłady zasad i konsekwencji

Zasada: Po wejściu do domu zmieniamy buty na kapcie.
Konsekwencja jeśli zostanie złamana: Osoba wchodząca w butach bierze miotłę/szmatkę/odkurzacz i sprząta tam gdzie nabrudziła.
Konsekwencja jeśli tego nie zrobi: Obcinamy jej 5 minut z ulubionego programu w tv (tego dnia) – dla mamy to może być serial, dla dziecka – dobranocka.

Zasada: mama pierze tylko te ciuchy, które znajdą się w pudle na brudy
Konsekwencja: dość oczywista, brak ciuszków do ubrania

Zasada: Każdy ma prawo mieć w pokoju pudło na brudy, o ile do niego wrzuca wieczorem brudne rzeczy (i sam pierze sobie w ustalony dzień)
Konsekwencja: Jeśli rzeczy zostaną na podłodze, to na dwa dni traci prawo do pudła w swoim pokoju i musi zanosić brudne rzeczy do pralni.

Zasada: Wieczorem podłoga w dużym pokoju ma być opróżniona z dziecięcych zabawek, maminych książek i innych niepotrzebnych przedmiotów.
Konsekwencja: Każdy przedmiot pozostawiony na podłodze w dużym pokoju trafia do pudła z którego trzeba go w sobotę wykupić ustaloną czynnością (np. pozmywaniem po obiedzie)

Zasada: Odzywamy się do siebie uprzejmie i bez wulgaryzmów
Konsekwencja: Za każde „brzydkie słowo” trzeba wrzucić do skarbonki ustaloną kwotę a za każde słowo powiedziane podniesionym tonem trzeba wyczyścić lub wypastować buty osobie, na którą podniosło się głos.

Zasada: Każdy ogląda telewizję albo gra na komputerze najwyżej godzinę (pół, dwie, trzy? zależy od rodziny) dziennie
Konsekwencja jeśli czas przekroczony: odejmujemy ten czas (albo jego podwójną ilość) od jutrzejszego „przydziału’.

Dodaj komentarz